Меню проекту

Міць і захід самого грізного воїнства середньовіччя

 

     Всім відомо, що основну ударну силу будь-середньовічної армії становила важка кавалерія. Але особливо в створенні найпотужнішої європейської важкої кавалерії досягли успіху поляки. У 1501 році в Речі Посполитої були створені перші підрозділи Гусарії (не плутати з гусарами, які були допоміжною легкою кавалерією). Еліта польської кінноти була відмінно екіпірована, дисциплінована і володіла високим військовим духом. На початку бою гусарія формувала ударний потужний кулак, який прискорюючись, як тараном, проламував ряди противника. Решта довершували легка кавалерія та піхота. Впізнати гусарію на полі бою можна було по величезних крилах, які кріпилися до сідла позаду вершника. Вважалося, що ці крила були одним з елементів залякування ворога.


     Розквіт гусарії доводиться на середину 16 і початок 17 століть. У битвах з європейськими арміями гусарія здобувала перемоги над переважаючим за чисельністю противником. Так в битві при Клушино (4 липня 1610 роки) польська армія чисельністю 6800 чоловік (з них 5500 становила гусарія) розбили вщент 35-тисячну російську армію.


     З розвитком вогнепальної зброї значення важкої кінноти в Європі почало падати. Але польська гусарія як і раніше залишалася грізною силою. Нарешті, саме нищівної поразки гусарії завдали запорізькі козаки на чолі з Богданом Хмельницьким. У 1652 році недалеко від гори Батіг на березі Південного Бугу відбулася вирішальна битва між поляками і запорізькими козаками. Битва тривала два дні. В результаті гусарія була повністю розгромлена. Поляків, що вижили за наказом Хмельницького стратили всіх до одного. Польща втратила в битві під Батогом 8000 чоловік. Такий сумний підсумок існування одного з найбільш потужніших військових формувань середньовічної Європи.


Додати коментар