Меню проекту

Зліт і падіння могутнього ордену

 

 

     Коли в результаті Першого хрестового походу лицарями-хрестоносцями був захоплений Єрусалим, до Гробу Господнього потягнулися паломники з Європи. Шлях через землі на Близькому Сході був важкий. Паломників підстерігали безліч небезпек. І ось в 1118 році група бідних, але глибоко віруючих французьких лицарів на чолі з Гуго де Пейном об'єдналися для супроводу і охорони паломників. Діяльність цих лицарів настільки вразила церковне керівництво, що в 1128 році на Соборі в Труа орден був офіційно визнаний. Так як орден служив храму Гробу Господнього, його лицарів стали називати храмовниками (тамплієрами). Орден вважався французьким, але в його ряди стали вступати лицарі і з інших країн. Популярність ордена росла. Європейські монархи надавали тамплієрам величезні привілеї, а також виділяли чималі землі. З розвитком ордена розширилися і його функції. Лицарі-тамплієри брали участь у хрестових походах. Їх наймали як найманців для оборони держав, створених хрестоносцями на Близькому Сході.
     Зростали і доходи ордена. Папа навіть дозволив ордену самостійно займатися лихварством. Решта лицарські ордени змушені були для цього користуватися посередництвом євреїв або ломбардців. Примітно те, що саме тамплієри винайшли таку банківську операцію, як розрахунок чеками. Тепер, вирушаючи в подорож, можна було не брати з собою великі суми грошей. Гроші можна було здати в представництво ордена. Натомість вкладнику видавався шматок пергаменту, в якому була вказана сума. Пергамент скріплявся відбитком пальця вкладника. За користування чеками стягувалася невелика комісія. Кредиторами ордена ставали не тільки прості громадяни, а й високопоставлені чиновники, і навіть монархи.
     За часів середньовіччя стан доріг в Європі була жахливою. Тамплієри і на цей факт звернули свою увагу. Вони за свій рахунок побудували мережу відмінних доріг. А через певні проміжки встановили комтурії, т. є. заклади, в яких можна було знайти їжу і нічліг. Також орден займався благодійністю. Наприклад, в його статуті було прописано три рази в тиждень безкоштовно годувати жебраків.
     Звичайно, багатства ордена не могли не викликати заздрість. Король Франції Філіп IV Красивий опинився у важкому фінансовому становищі. Йому спало на думку поправити його за рахунок багатства тамплієрів. У 1307 році він зібрав Королівську раду і прийняв рішення заарештувати всіх тамплієрів на території Франції. Так почалося цькування ордена. Тамплієрів заарештовували і катували. Їм ставили в провину різну єресь. Звинувачували в тому, що вони плювали на розп'яття, влаштовували меси за участю Сатани, в мужеложстві і скотоложстві ... Багато лицарів під тортурами підтверджували ці звинувачення і були спалені на вогнищах. В результаті цих гонінь була заарештована і верхівка ордена на чолі з магістром Жаком де Моле. Під тортурами магістр частково визнав звинувачення на адресу ордена. 18 березня 1314 Жак де Моле був спалений на багатті. Майно тамплієрів було конфісковано і передано іншому ордену - госпитальерам. А сам Філіп IV вилучив частину цього майна до державної скарбниці Франції в якості судових витрат. До сих пір багатьох любителів наживи розбурхує думка про незчисленні скарби тамплієрів. Безліч авантюристів далі роблять спроби знайти приховані скарби.
     З стратою Жака де Моле пов'язана одна легенда. Вважається, що на багатті він прокляв короля і папу. А так же прокляв їх спадкоємців до 13 коліна. І справді, через місяць на полюванні загинув папа Климент V. А пізніше, в тому ж 1314 році король Філіп IV помер від інсульту. Троє його синів теж мали трагічну долю. Так само лиха спіткали всіх наступних французьких монархів. Татам теж дісталося. Почалися чвари навколо папського престолу, потім пішла Реформація. Діяльність Яна Гуса, Лютера, Цвінгі і Кальвіна дуже сильно похитнула позиції католицької церкви в Європі. Так збулося прокляття останнього магістра колись впливового ордена тамплієрів.

 

Додати коментар